2013 sept

Jaseň Štíhly (Fraxinus excelsior L.)

pridané: biomio

Img

Po dovolenkovom období sme späť a v tomto diely sa zameriame na jaseň. Populárne drevo s krásnou rovnomernou štruktúrou patrí medzi najvďačnejšie dreviny a je úžasné na všetky spôsoby. Jaseň, vďaka svojim vlastnostiam, sa sa môže chváliť prezývkou prvotná slovenská oceľ.

Čo by sme odporučili z jaseňového dreva
Jaseň je drevina s dobrými mechanickými vlastnosťami a naviac jeho drevo ponúka aj širokú škálu textúr, z ktorých si môžete voliť od menej farebne stálejšej bele s výraznou štruktúrou cez hnedošedé jadro až po výraznú textúru, kde rozdiely medzi jarným a letným drevom pripomínajú zebrano. My jaseň využívame na jednofarebný nábytok ako je biely vidiecky, kde je jeho štruktúra cítiť aj pod vrstvou farby. Nábytok tak získa hĺbku, akú by s iným drevom nezískal. Keďže strom dorastá do značnej výšky umožňuje nám vyrábať aj prvky veľkých rozmerov bez tvarových deformácii. V našom štúdiu môžete najsť jaseň v niekoľkých variáciách: bielený, striekaný, patinovaný, morený, jadrový...
Img

Na nasledujúcom obrázku napríklad vidieť rozdiel medzi transparentnou povrchovou úpravou a drevom bez povrchovej úpravy. My ho však vieme ošetriť tak aby mu šedastá farba ostala .
Img

Všeobecné informácie
Do 30 (40) m vysoký listnatý strom s guľovitou alebo elipsoidnou korunou, v zapojenom poraste s dlhým valcovitým kmeňom bez konárov. Je to kruhovitopórovitá drevina. Beľ má veľmi širokú, bielu až svetlohnedú, jadro úzke, tmavohnedé len v starších stromoch. Drevo jaseňa je pevné a tvrdé. Patrí medzi najpružnejšie a najhúževnatejšie dreviny. Dobre sa opracováva aj povrchovo upravuje. Živičné kanáliky nie sú v dreve jaseňa prítomné. Jaseňové drevo k priemyselne významným drevinám, aj keď má v našich lesoch pomerne nízke zastúpenie. Z jeho dreva sa vyrába takmer všetko do interiéru, ako je nábytok, podlahy, obklady, zábradlia. Jaseň sa využíva aj na výrobu krájaných dýh pre dyhovanie veľkoplošných materiálov. Dobré mechanické vlastnosti ho predurčujú pre výrobu športových potrieb ako sú sánky, ale tiež na výrobu násad ručných nástrojov, konštrukčné prvky rebríkov, paličky pre bicie hudobné nástroje, ale tiež pre unikátne výrobky z vrstveného dreva.
Img

zdroj:Technická univerzita vo Zvolene