2013 jul

Jelša lepkavá (Alnus glutinosa)

pridané: biomio

Img

V druhej časti sme sa zamerali na jelšu a módne trendy čo ju ovplyvňujú. Pred pár rokmi sme ju našli v interiéry pomerne často. Teraz je ťažké oddeliť vnímanie samotného dreva jelše od tvarov nábytku spred 10 - 20 rokov.

Všeobecné informácie
Jelša je listnatý, opadavý, strom dorastajúci do výšky 30m o hrúbke 0,5m. Jelša patrí k roztrúsenopórovitým drevinám. Drevo má tesne po spílení bielu, až ružovkastú farbu, neskôr broskyňovú, až bledočervenú. Po transparentnej povrchovej úprave získava žiarivý teplý oranžový odtieň. Letokruhy sú nezreteľné. Častý je výskyt stržňových škvŕn. Má zložené (nepravé) stržňové lúče, ktoré sú na tangenciálnom reze viditeľné ako dlhé hnedočervené čiary s nerovnomerným výskytom.
Jelšové drevo patrí k menej trvanlivým drevám. Dobre sa impregnuje, morí, suší a opracováva. Po spílení dochádza k jeho farebným zmenám, najčastejšie k prechodu bielej až ružovej farby na sýto oranžovú.
Img

Čo by sme odporučili z výrazného jelšového dreva
Tak ako brest spomínaný v poslednom článku, aj jelša má výraznú farbu vhodnú ako akcent v interiéri. Oproti brestu má však jednu veľkú výhodu, jelša je jednou z najlacnejších listnatých drevín. V lesoch jej nie je nadbytok, no aj tak sa využíva ako surovina pre výrobu drevotrieskových a preglejovaných dosiek, sololitu, výliskov, ceruziek kde sa mieša s hlavnými druhmi dreva.
Pre náš interiér má však dekoratívnu funkciu. Mohlo by sa zdať, že moderné trendy začali jelšové drevo ignorovať, ale nie je tomu tak. Chce to len trocha odvahy a striedmosť. Jelša nie je typ dreva, ktorý sa hodí na veľké plochy. Šedému modernému interiéru stačí komoda z tohoto dreva a celý ožije.
Je vhodná aj pre teraz populárne biele interiéry, napríklad ako výrazná stolová doska ku bielej podnoži. Hodí sa aj ako drevo pre zásuvky, kde po otvorení prekvapí užívaťeľov svojou farebnosťou.

zdroj:Technická univerzita vo Zvolene