2013 jun

Brest horský (Ulmus montana)

pridané: biomio

Img

Prvá časť z cyklu drevín je venovaná slovenskej drevine, na ktorú sa v našich interiéroch často zabúda.

Najprv pár všeobecných informácii.
Brest horský patrí k tvrdým listnatým drevinám. Je to do 40 m vysoký strom.
Bresty partia do skupiny kruhovito pórovitých drevín. Brest máva širokú beľ v rozsahu 10 – 20 ročných kruhov. Jadro má svetlohnedú až čokoládovo hnedú farbu. Na priečnom reze sú viditeľné biele vlnky ciev. Má zreteľnú hranicu medzi letokruhmi a zreteľnú zónu jarného a letného dreva v rámci letokruhu. Na tangenciálnom reze vidieť krásnu žilkovanú kresbu. Pre lesklosť a textúru radiálnych a tangenciálnych plôch je vyhľadávaný na dekoračné účely.
Brestové drevo je ťažké, tvrdé a húževnaté. Zle sa štiepa a impregnuje. Dobre sa opracováva, suší aj povrchovo upravuje. Jeho hospodárske využitie však ovplyvňuje pomerne nízke zastúpenie v našich lesoch. Má veľmi dobré mechanické vlastnosti, je trvanlivé a prispôsobí sa aj náročnejším podmienkam.

Čo by sme Vám z brestu odporučili
Brest Je tvrdá drevina, ktorá sa dobre opracováva, no pre jeho výraznú textúru ho odporúčame na väčšie plochy. Z Brestu sa nám osvedčili dekoračné dvierka, stolové dosky, obklad. Pri malých alebo úzkych prvkoch textúra nevynikne a môže pôsobiť rušivo. Brestové drevo v interiéri má dekoračnú funkciu a pokiaľ je to moderný interiér, treba okolo neho zachovať neutrálne prostredie, aby vyniklo.

V štúdiu sa môžete pozrieť na ukážky rôznych povrchových úprav. Uvidíte drásaný brest s povrchovou úpravou olej a vosk, do hladka vybrúsený brest so syntetickou povrchovou úpravou, alebo rôzne odtiene morenia čo sme skúšali.

zdroj:Technická univerzita vo Zvolene