2013 sept

čerešňa vtáčia (Cerasus avium L.)

pridané: biomio

Img

Pre oživenie nálady tu máme dnes drevo čerešne vtáčej. Všetci vieme že teplé odtiene oranžovej, červenej a žltej nám dodávajú energiu. Tieto žiarivé odtiene sú obsiahnuté v čerešňovom dreve, ktoré nám do šedého, fádneho interiéru môže vniesť život. A to v tomto upršanom počasí poteší každého.

Na čo je vhodné drevo z Čerešne
Drevo čerešne vtáčej je silným dekoračným a prvkom v interiéri. Jeho mechanické vlastnosti nie sú také dobré ako pri dreve z jaseňa. Drevo z čerešne je však priam predurčené na výrobu nábytku. Pri rozsiahlejšom použití v interiéry vytvára atmosféru príbuznú viac historickému zariadeniu, ale naopak v kombinácii s bielym a kontrastným prostredím nám vie rozžiariť moderný interiér. Na našom štúdiu vám radi pomôžeme vhodne zakomponovať čerešňu do interiéru. Pre lepšiu predstavu tu je pár ukážok, ktoré ukazujú, čo vie čerešňa spraviť s interiérom.

Krásnou ukážkou sú interiéry jácht od firiem Antares či Rossinavi. Kombinácia bielej a žiarivej čerešne je zárukou luxusného výsledku.
Img

Často sa používa dekoračná dyha pre svoju krásnu textúru. Ako kontrast k jemnej vrstve dyhy na obrázku v pravo je vidieť, že už samotný čerešňový peň dokáže divy.
Img

Pre teraz moderné historizujúce vplyvy je čerešňa ideálna ako kontrast k bielemu nábytku francúzkeho vidieku. Ak budete mať čerešne v interiéri viac , môže sa stať z vašej izby zámocká komnata.
Img

Všeobecné informácie
Čerešňa vtáčia je stredne veľký listnatý strom s rovným kmeňom . Vyskytuje sa často v lesoch a na ich okraji, v húštinách, na brehoch potokov. Patrí medzi stromy okrasné, tzv. cenné listnáče. Momentálne zastúpenie čerešne v lesoch Slovenska je nižšie ako 0,1 %.
Drevo je jadrové, pozdĺžne (zeleno-žlto) pruhované s charakteristickou príjemnou vôňou. Má úzku beľ (1 až 3 cm), je žltobielej až svetloružovej farby. Jadro je žltohnedé až červenohnedé. Čerešňa má stredne ťažké a stredne tvrdé drevo. Môžeme ho dobre opracovávať, moriť aj povrchovo upravovať. Drevo má pekné sfarbenie, ktoré je jedným z najkrajších medzi drevinami. Je veľmi lesklé a dekoratívne.
Čerešňové drevo sa využíva na výrobu okrasných dýh, konštrukčné časti hudobných nástrojov. Ďalej sa z neho vyrábajú drobné úžitkové predmety ako napr. cigaretové špičky, ozdobné predmety... Je vítaným materiálom pre stolárstvo, rezbárstvo.
Img

zdroj:Technická univerzita vo Zvolene